top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAdmin

Do czego prowadzi stalking. Konsekwencje dla zdrowia ofiar

Zaktualizowano: 19 wrz 2023

Stalking to nie tylko fizyczne i emocjonalne nękanie, ale także trwały cios w psychikę ofiary. Działanie stalkera może prowadzić do poważnych skutków dla zdrowia psychicznego ofiar, które często pozostają niewidoczne na pierwszy rzut oka. Stalking może także prowadzić do poważnych skutków dla zdrowia fizycznego. Przyjrzymy się, jak stalking wpływa na psychikę ofiar i jakie skutki wywiera na ich zdrowiu fizycznym.


Jak stalking wpływa na psychikę ofiary


Lęk i Niepokój

Jednym z pierwszych skutków stalkingu jest lęk i niepokój. Ofiary często żyją w ciągłym strachu przed kolejnymi nękającymi zachowaniami ze strony stalkera. To nieustanne poczucie zagrożenia może prowadzić do zaburzeń lękowych, oraz PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) lub zaburzenia lękowe ogólnego charakteru.


Depresja i zdenerwowanie

Stalking może również wywoływać spadek nastroju i wywołuje stałe poczucie zdenerwowania. Ofiary często doświadczają uczucia beznadziejności, smutku i utraty zainteresowania życiem. Stały nacisk i nękające zachowania stalkera mogą prowadzić do chronicznego stresu, co z kolei wpływa na zdrowie psychiczne.


Izolacja społeczna

W wyniku stalkingu, ofiary mogą odczuwać potrzebę izolacji. Boją się dzielenia się swoimi doświadczeniami ze znajomymi i rodziną, obawiając się, że narażają ich na niebezpieczeństwo. To prowadzi do dalszej izolacji i braku wsparcia, co może pogłębiać skutki psychologiczne.


Niska samoocena

Stalking często atakuje samoocenę ofiary. Stalkerzy mogą wmawiać swoim ofiarom, że są bezwartościowe lub zasługują na to, co się z nimi dzieje. To może prowadzić do obniżonej samooceny i poczucia winy.


Zaburzenia zdrowia psychicznego:

Najpoważniejszym skutkiem stalking jest rozwinięcie się zaburzeń zdrowia psychicznego. Ofiary mogą doświadczać poważnych zaburzeń, takich jak depresja kliniczna, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze czy nawet próby samobójcze.Mężczyzna za plastikową kotarą
Ofiary stalkingu cierpią na szereg psychologicznych dolegliwości. fot. wirestock na Freepik


Konsekwencje stalkingu dla zdrowia fizycznego


Napady lęku i stresu

Jednym z najczęstszych fizycznych skutków stalkingu są napady lęku i stresu. Ciągła obawa przed kolejnymi nękającymi zachowaniami stalkera prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, co może wpływać na układ sercowo-naczyniowy i układ odpornościowy.


Bezsenność i zaburzenia snu

Ofiary stalking często doświadczają bezsenności lub problemów ze snem. Stres i obawy utrudniają zasypianie, co prowadzi do chronicznego braku snu. To z kolei może wpływać na ogólną kondycję fizyczną i zdolność do funkcjonowania.


Zaburzenia pokarmowe

Stalking może prowadzić do zaburzeń pokarmowych, takich jak utrata apetytu lub nadmierne jedzenie. Zmiany w nawykach żywieniowych mogą wpłynąć na zdrowie układu pokarmowego i prowadzić do problemów żołądkowych czy jelitowych.


Bóle głowy i migreny

Stres związany ze stalkingiem często wywołuje bóle głowy i migreny. Te dolegliwości mogą być uciążliwe i wpływać na jakość życia ofiary.


Zaburzenia serca i nadciśnienie

Długotrwały stres związany ze stalkingiem może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Ciągły stan napięcia wpływa na pracę serca i naczyń krwionośnych.


Spadek sprawności fizycznej

Niektóre ofiary stalkingu zaczynają się izolować lub unikać sytuacji, w których mogą spotkać stalkera. To może prowadzić do ograniczenia aktywności fizycznej, co z kolei wpływa na ogólną kondycję ciała.


Jak bronić się przed negatywnymi skutkami stalkingu? Szukaj pomocy profesjonalistów. Nie krępuj się szukać wsparcia psychologa lub terapeuty, którzy pomogą ci zrozumieć i radzić sobie z trudnymi emocjami. Zgłoś stalking! Nie wahaj się zgłosić stalking do odpowiednich służb ścigania, co może pomóc w zwiększeniu twojego bezpieczeństwa. Mów o swoich doświadczeniach zaufanym osobom i bliskim, żeby zyskać ich wsparcie.


Stalking ma nie tylko poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, ale także wpływa na zdrowie fizyczne ofiary. Zrozumienie tych skutków jest kluczowe, aby ofiary mogły otrzymać odpowiednie wsparcie i pomóc swojemu ciału w radzeniu sobie ze stresem i napięciem. Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą stalkingu, czy obserwujesz to zachowanie u kogoś innego, warto zwrócić uwagę na fizyczne objawy i skonsultować się z lekarzem, aby nie dopuścić do utraty zdrowia..

98 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page