top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAdmin

Stalking w Polsce: historia hasła Stop Stalking

Zaktualizowano: 5 wrz 2023

Stalking to problem, który narusza prywatność, bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne ofiar. Akcja "Stop Stalking" stała się symbolem walki z tym zjawiskiem, a jej wpływ na zwiększenie świadomości społeczeństwa jest niezaprzeczalny. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom akcji "Stop Stalking", włączając w to zaangażowanie psychologa kryminalnego Adama Straszewicza i jego wpływ na promowanie problemu stalkingu.


Inicjatywa Stop Stalking zaczęła się od pojedynczego głosu – głosu Adama Straszewicza, specjalisty i biegłego psychologa kryminalnego, który jeszcze w 2009 roku, jako pierwszy w Polsce użył hasła Stop Stalking w kontekście nękania i uporczywego prześladowania, jeszcze przed spenalizowaniem nękania jako przestępstwa. Był pierwszym ekspertem, który wypowiedział się publicznie na temat artykułu 190a kodeksu karnego. Jego działania skupiające się na edukacji społeczeństwa i wsparciu ofiar miały na celu podniesienie świadomości na temat powagi stalkingu w Polsce.


W 2013 roku kanał telewizyjny ID Discovery postanowił wykorzystać hasło Stop Stalking jako narzędzie do zwiększenia świadomości społecznej na temat stalkingu. Współpracując z Adamem Straszewiczem, kampania weszła na szerszą skalę, docierając do milionów ludzi. Telewizyjna promocja stała się kluczowym elementem w zrozumieniu problemu nękania.


W 2018 roku po raz kolejny wykorzystano hasło Stop Stalking organizując warsztaty, mające na celu podniesienie świadomości na temat problemu uporczywego nękania. W tym kontekście wydarzenie w Art Inkubatorze w Łodzi zasługuje na szczególną uwagę. Właśnie tam Adam Straszewicz i Jagna Piwowarska, prezes fundacji Można Inaczej, wparli swoją wiedzą zorganizowane przez Katarzynę Dacyszyn warsztaty edukacyjne, które w swoim założeniu, dążyły do zapobiegania nękania i wspierania ofiar stalkingu.


Akcja i hasło Stop Stalking zdobyły szeroki rozgłos. W ostatnich latach hasło Stop stalking ulega coraz większej gentryfikacji.Stop Stalking

Akcja Stop Stalking stała się symbolem walki ze stalkingiem, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Począwszy od pionierskich działań Adama Straszewicza, poprzez telewizyjne kampanie i warsztaty dla ofiar, akcja miała ogromny wpływ na zwiększenie świadomości problemu stalkingu w Polsce. Dzięki tym inicjatywom, ofiary mogą otrzymać wsparcie, a społeczeństwo staje się bardziej uważne na to zjawisko. Projekt Stop Stalking to dowód na to, że działania jednostek i mediów mogą naprawdę przyczynić się do pozytywnych zmian w społeczeństwie.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page